مفرش دوزی

يكي از صنايع دستي تزیینی- کاربُردی ايران “مَفرَش” نام دارد. مفرش دستبافته اي است مستطيل شكل و درب دار به شكل صندوق، كه براي حمل و نقل لحاف و تشك يا اسباب و لوازم زندگي درهنگام كوچ عشاير مورد استفاده قرار مي گيرد. اين دستبافته زيبا، با تكنيك بافت گليم، و الیاف پشمی الوان بافته مي شود و نقوش آن گاهاً برجسته و الحاقي مي باشد. نقش و نگارهاي مفرش، جذاب و شاد است و توليد آن بيشتر اردبیل، در بين ايلات و عشاير منجمله: عشاير كرمان و ايل شاهسون مرسوم است. روش نگهداری آن حفاظت از بيد،رطوبت مداوم، حرارت و آتش، اشعۀ مستقیم و مداوم خورشید، سفید کننده های شیمیایی و اشیاي نوک تیز و بُرّنـــــده می باشد و با آب ولرم و صابون و شوينده هاي معمولي و غير اسيدي قابل شستن می باشد.

در شهرستان شهرضا چهار کارگاه مفرش دوزی قرار دارد.که دوتا از این کارگاهها به علت از کار افتادگی هنرمندان این هنر فعال نیستند.وفقط دوکارگاه دیگر دراری فعالیت می باشند.امید است چراغ این هنر به دست جوانان این شهر روشن بماند.

کارگاه آقای غلامرضا تنساز در بازارچه ای نزدیک چهارسوق واقع است.هنرمند ارجمند درسال1338 هجری شمسی در شهرستان شهرضا متولد شد.ایشان در سال1358 دیپلم کشاورزی گرفتند. در ایام تحصیل دراوقات فراغت نزد پدر رفته وهنر مفرش دوزی را نزد پدر شان آموختند.ایشان بعد از خدمت سربازی و فراگیری کامل مفرش دوزی نزد پدرشان جای پدر نشسته و چراغ پدر را روشن نگه داشته و همکنون نیز این رشته هنری را ادامه می دهند. برای ایشان آرزوی سلامتی و رونق کسب کارشان راداریم.

مفرش دوخته شده ازکارهای هنر هنرمند ارجمند غلامرضا تنسازاست.