مرحوم (حکیم )طبیب میرزا حسین خان علی عطارزاده                                           مرحوم(حکیم)طبیب میرزا حسین خان  عطارزاده

حکیم میرزا حسین عطارزاده طبیب مشروطه خواه در مبارزه با استبداد دوشادوش مبارزین مشروطه خواه کمک و یار آزادی خواهان در یزد و کرمان و تهران بود . که توسط قوای استبداد محمد شاه و روسها تحت تعقیب قرارمی گیرد وی باتفاق همسر و یک پسر سه ساله بنام میرزا علی و دختر پنج ساله مخفیانه به هندوستان مهاجرت نمود ودر شهر کلکته هندوستان تا آخر عمر بکار طبابت مشغول گردید .

میرزا علی خان عطارزاده از سه سالگی در شهر کلکته هندوستان زندگی کرده و به تحصیل علم پرداخت ، جوانی او که مصادف با انتشار روزنامه حبل المتین بسر دبیری موید السلام در کلکته چاپ سنگی می شده و در ایران منتشر می گردیده ، میرزا علی خان عطارزاده طرفدار قانون مشروطه با روزنامه حبل المتین در کار نویسندگی و انتشار آن همکاری داشته که حبل المتین را از اول تا آخرین نشریه صحافی نموده ، بعد ها در روزنامه طوفان همراه و همگام فرخی یزدی به نوشتن مقاله و چاپ و انتشار آن همکاری می نموده و آن روزنامهها را نیزصحافی نمودهکه دو روزنامه ها موجود می باشند. و به نیابت از خانواده به پاسداشت زحمات پدر “میرزا علی خان عطارزاده ” با مسئولین سازمان اسناد و کتابخانه ملی جلساتی برگزار شده که دو روزنامه حبل المتین و طوفان و مقداری اسناد مرتبت جمع آوری شده رابه یاد آن زنده یاد آماده نموده تا در جهت استفاده محققین و پژوهشگران به اسناد و وقایع تاریخی به ساختمان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اهدا گردد .و در ادامه بخاطر انتشار روزنامه طوفان همکاری و همراهی با فرخی یزدی و دفاع از قانون مشروطه و مبارزه با فساد سه دوره تبعید سیاسی می گردد .

تبعید اول : به دره گز مشهد

تبعید دوم : به ده کرد ( شهر کرد )

تبعید سوم : به شهرضا

در شهرستان شهرضا در مسجد بازار و در دبیرستانهای شهرضا سخنرانی های روشنگرانه می نمود ، که خاطره آن برای خیلی از اهالی شهرضا در اذهان باقی مانده .

از طرف بازاریان و معتمدین شهرضا کاندید برای نامزدی نماینده مردم در مجلس شورای ملی انتخاب می گردد و در جریان انتخابات به خاطر جابجایی رأی های مردم به سخنرانی هایافشاگرانه به مبارزه در رابطه با فساد دولت وقت در حکومت (محمد رضا پهلوی ) کوتاهی نمی کند . وی در شهرضا ازدواج نموده که حاصل آن سه پسر و دو دختر به نام منیژه و نصرت عطارزاده بوده و همسروی به نام کبری صدیق نیا (نیک اقبال).

وی در سال ۱۳۳۸ شمسی بر اثر بیماری قلبی در شهرضا فوت نمود که در جوار امامزاده شاهرضا “شهرضا ” به خاک سپرده شد.

گردآورنده:عمادالدین منصف

پاسخی بگذارید

رفتن به نوار ابزار